Безпечність прання від УМК

Чи замислювались Ви, скільки побутової хімії у Вас вдома? Що завдає шкоди навколишньому середовищу? Перше, що ми згадуємо – вихлопні гази і дим від тютюну. Звісно, вони приносять шкоду. Правда, за останніми даними стало відомо, що у звичайному будинку рівень токсичних та хімічних речовин до 5 разів вище, ніж на вулиці. Про що це говорить? Про те, що ми і наші діти дихаємо всім, що знаходиться у нас вдома і, на жаль, це отруює наш організм.

У цій статті ми поділимося про шкоду фосфатів у пральних порошках та інших продуктах, якими користуємося щодня.

Користь і шкода фосфатів

Майже всі знають, що фосфор потрібний для роботи мозку і його багато в рибі. Насправді фосфор в організмі потрібний всім органам. У мозку він входить до складу фосфоліпідів – головного будівельного матеріалу, з якого «зроблений» цей орган. Кісткам він допомагає засвоювати кальцій, роблячи їх міцними. Фосфор є в багатьох ключових ферментах і білках. І нарешті, він найважливіший компонент молекули АТФ – головного накопичувача енергії в нашому організмі. Створюється враження, що чим більше фосфору, тим краще.

Фосфати – це солі фосфорних кислот, які входять до складу добрив і використовуються для виробництва багатьох лікарських засобів. З фосфатами людина стикається всюди: вони містяться в промислових і побутових стічних водах, миючих засобах. Крім того, фосфати офіційно дозволено вживати як харчову добавку. Фосфати – це обов’язкова складова організму всіх людей.

В нашій країні мало приділяють уваги здоров’ю нації і чистоту навколишнього середовища. Ви запитаєте зв’язок цих двох речей? Річ у тому, що саме використання фосфатних пральних порошків псує наше здоров’я і кожен рік забруднює джерела прісної води в нашій країні.

Як впливають фосфати на наш організм?

В основі всіх пральних порошків міститися поверхнево-активні речовини (а-ПАР). Вони за своєю природою здатні при потраплянні в організм людини руйнувати її клітини, роблять вони це за рахунок руйнування біохімічних процесів. Побічними діями використання звичайних порошків можуть бути алергії, зниження імунітету, ураження печінки, легенів, нирок, мозку, головні болі, мігрень, астма і це ще не повний список захворювань, які можуть виникнути.

Фосфати – це хімічні сполуки різних металів і фосфорної кислоти. Існує величезна маса різновидів фосфатів. Сфера їх застосування – більша, від харчової промисловості до виплавки металів і хімічного синтезу.

Розглянемо найрозповсюдженіші фосфати – фосфат натрію, фосфат кальцію і фосфат калію.

Що таке фосфат натрію?

До складу ряду харчових продуктів входить фосфат натрію. Він використовується як розпушувач для тіста та для того, щоб зробити однорідними сири, ковбаси, згущене молоко.

Фосфат натрію входить до складу деяких пральних порошків. Він необхідний як реагент, що пом’якшує воду (щоб відпирання відбувалося якісніше).

Фосфат натрію – це основна діюча речовина лікарського препарату, який діє, як проносне.

Наступна речовина – фосфат кальцію.

Для початку, фосфат кальцію (в принципі, як і всі три перераховані вище фосфати), важливий для життєдіяльності організму. Так, фосфат кальцію входить до складу кісток і зубів. Фосфат кальцію – це основний будівельний матеріал для цих важливих частин організму.

У харчовій промисловості він застосовується як розпушувач.

Фосфат кальцію входить до складу зубних паст як м’який абразив. Тобто, щоб краще чистилися зуби.

І, насамкінець, фосфат калію.

Одне з призначень – компонент рідких миючих засобів, шампунів тощо. Мета – та ж, що і у фосфату натрію – зробити воду м’якшою.

Інше – фосфат калію використовується у харчовій промисловості як антиоксидант і бактеріоцидна речовина. Що значить антиоксидант: ця речовина пригнічує окислення речовин. Напевно, багато хто з вас спостерігали, як темніє на повітрі надкушене яблуко. Це кисень повітря окислює залізо, що міститься в яблуках. Якщо фосфатом калію посипати надкушене місце, окислювальні процеси сповільняться в багато разів. Вплив фосфату калію на бактерії пояснюється саме цим – пригнічуються процеси обміну речовин в тілі бактерії. Відповідно, фосфат калію застосовується як консервант.

 

Шкідливий вплив фосфатів можна розділити на два аспекти: вплив на людину і вплив на екологію.

Найперше фосфати є складниками пральних порошків.

Гігієнічно безпечні пральні порошки не повинні містити фосфати, хлор, сульфати, силікати, аміак, бор. У традиційних ж пральних порошках рівень вмісту фосфатів – часто більше 40% (вказується 15-30%, хоча реально – набагато більше).

Це необхідно для «пом’якшення» води до такого рівня, щоб напевно відіпрати будь-який тип тканини від більшості відомих забруднень. З іншого боку, таку кількість фосфатів дуже складно виполоскати та випрати з тканин (особливо Х/Б, вовни і синтетики). За результатами досліджень, для того щоб видалити залишки фосфатів з тканин після прання, потрібно провести 10 і більше полоскань в гарячій воді. У наших пральних машинах використовується всього три цикли полоскання в холодній воді.

Фосфати заборонені в багатьох країнах світу більше 10 років. Нині в Німеччині, Італії, Австрії, Норвегії, Швейцарії і Нідерландах перуть тільки порошками без фосфатів. У Бельгії більше 80% порошків, що не містять фосфатів, в Данії – 54%, Фінляндії і Швеції – 40%, Франції – 30%, Великобританії і Іспанії – 25%, Греції і Португалії – 15%. У Японії вже до 1986 року в пральних порошках фосфатів не було взагалі. Закони про заборону фосфатів в прально-миючих засобах діють в Республіці Корея, на Тайвані, в Гонконгу, Таїланді і в Південно-Африканській Республіці. У США такі заборони охоплюють більше за третину усіх штатів.

Можна сказати однозначно, що користі від використання фосфатних порошків немає ніякої. Звичайно, при пранні Ви отримуєте чисту та білосніжну білизну, але при цьому в ньому залишаються частинки шкідливих речовин, і вони потрапляють в наш організм.

 

Що можна порадити?

  • Читайте етикетки на пральних порошках! Так екологічно чисті порошки коштують у кілька разів дорожче звичайних і не кожен може собі їх дозволити. Але пам’ятайте, що можна знайти пральні порошки, в яких вміст фосфатів не перевищує 12%.
  • Якщо немає складу на упаковці або він зовсім не зрозумілий вам, то такий порошок брати не можна, так як він може бути небезпечним для вашого здоров’я!
  • Намагайтеся полоскати білизну кілька разів при температурі води 50-60 ° C.
  • Якщо ви помітили, що при пранні утворюється більше піни, ніж зазвичай, значить в цьому пральному порошку вміст фосфатів значно вище. Краще постаратися замінити цей пральний порошок.

Бережіть Ваше здоров’я та будьте в гармонії з природою!

Фото взято з мережі Інтернет. Права на них належать авторам фото.