Поліетиленові пакети завдають серйозної шкоди екології

Пластикові пакети – такий звичайний для побуту і такий рувнівний для екології. Чому переробляти поліетилен так важливо, дізнайтеся в цій статті!

Пластикові пакети, якими ми звикли користуватися в супермаркетах, зазвичай виготовлені з поліетилену. Поліетиленові пакети (ПЕ-пакети) з’явилися в середині 50-х років в Америці та відразу ж завоювали величезну популярність. Коли пластик увійшов в наше повсякденне життя, це здавалося революцією – зручно, практично та дешево.

Однак, весь світ уже усвідомив, якої шкоди це завдає екології планети.
У навколишньому середовищі викинуті пакети зберігаються тривалий час і не піддаються біологічному розкладанню. Таким чином, вони утворюють стійке забруднення.

4 трильйони пакетів в рік використовується в світі. Вони вбивають 1 млн птахів; 100 тисяч морських ссавців і незліченні косяки риб.

6 млн 300 тис. тонн сміття, більшу частину якого становить пластик, щорічно скидається у Світовий океан. Капітан Чарлз Мур, який бере участь в морських подорожах Морський дослідницької організації «Альгаліта» (AMRF), прийшов до висновку, що четверта частина водної поверхні покрита пливучим пластиковим сміттям.
Всесвітня громадська організація «За природу» встановила, що щорічно від пластикових кульків тільки в Ньюфаундленді вмирають понад 100 тисяч китів, тюленів, черепах.

Тому використання поліетиленових пакетів викликає серйозні заперечення зі сторони екологів.
З цієї причини в ряді країн використання поліетиленових пакетів, як побутового пакування, обмежено або заборонено.

Боротьба з пластиковими пакетами

Для боротьби із забрудненням навколишнього середовища поліетиленовими пакетами застосовуються різні заходи, і вже близько 40 країн ввели заборону або обмеження на продаж та виробництво пластикових пакетів:

Данія: ще в 1994 році введено податок на безкоштовну роздачу поліетиленових пакетів в торгових закладах. Після того як в Данії ввели плату за поліетилен, його популярність у покупців знизився на 90%.

Німеччина: утилізацію пакетів оплачують споживачі, а за збір і вторинну переробку відповідають продавці та розповсюджувачі.

Ірландія: після підвищення ціни на пакети кількість використовуваних пакетів скоротилося на 94%. Зараз там застосовують «багаторазові» сумки з тканини.
(Картинка)
США: в Сан-Франциско великі супермаркети та мережеві аптеки не використовують поліетиленові пакети. Гаваї стали першим штатом, який відмовився від використання поліетиленових пакетів.

Танзанія: штраф за виробництво, імпорт або продаж пластикових пакетів – 2000 доларів або рік в’язниці. Ввезення пластикових пакетів на Занзібар заборонений.

Австралія: з січня 2004 року на острові Кенгуру владою була введена заборона на поліетиленові пакети. До кінця 2008 року запроваджено пряму заборону на використання пластикових пакетів в супермаркетах.

Міністр з охорони навколишнього середовища та культурної спадщини Австралії Пітер Гаррет схарактеризувати шкоду пакетів дикій природі Австралії як «критичний». Більшість австралійців сприйняло цю заборону позитивно.

«Я рада звільненню від цієї “поліетиленової чуми”», «Не хочу залишити своїм дітям спадщину у вигляді гори сміття», «Нарешті міський пляж став чистим», – такі відгуки можна прочитати в онлайн-щоденниках та на форумах рядових молодих австралійців. Перша в світі вільна від поліетиленових пакетів зона (plastic bag-free) з’явилася саме в Австралії, в січні 2004. Це – острів Kangaroo.

Англія: вже восени 2004 року в Великобританії були запущені на ринок перші в світі біорозкладні пакети для хліба. Новий матеріал, з якого виготовляються пакети, протягом чотирьох років повністю розкладається на вуглекислий газ і воду.

Жителі Великобританії домовилися по можливості використовувати продуктові пакети з сировини, що підлягає вторинній переробці. Так, два роки тому підприємниця з графства Девон Ребекка Хоккінг переконала власників 43 магазинів перейти на багаторазові тканинні сумки для своїх покупців. В кінці минулого року прем’єр-міністр Джордж Гордон Браун закликав всі британські магазини замінити шкідливі пластикові пакети на паперові.

Мережа магазинів Marks and Spencer припинила безкоштовну видачу пакетів. Гроші від продажу пакетів компанія перераховує на створення нових міських парків і садів.

Також популярна і соціальна реклама: покупців на вході в магазин зустрічає плакат: «Приходьте до нас зі своїм пакетом або сумкою! Задля захисту навколишнього середовища». Шість з десяти англійських споживачів вважають, що продукти необхідно упаковувати тільки в біологічну тару, що підлягає розкладу.

Латвія: введений податок на поліетиленові пакети, які використовуються в супермаркетах, щоб зменшити їх використання.

Фінляндія: в супермаркетах встановлені автомати з приймання використаних пакетів та пляшок, які служать сировиною для переробки та виробництва нових виробів із пластику. За кожну здану пляшку Ви отримаєте символічну плату.

Китай: з 1 червня 2008 року заборонено виробляти, продавати та використовувати поліетиленові пакети з товщиною плівки менше ніж 0,025 мм.

Італія: з 1 січня 2011 року в країні заборонено використання поліетиленових пакетів. Тепер для придбаного товару покупці повинні мати сумки багаторазового використання або біопакети.
Сінгапур, Бангладеш, Тайвань: введена повна заборона на використання поліетиленових пакетів з 2003 року через численні випадків закупорювання каналізації та перекриття русел річок, що призводять до повеней.

Така ж заборона діє і в ряді штатів Індії.

З квітня 2016 року, Франція ввела повну заборону на одноразові поліетиленові пакети. Крім того, Франція стала першою країною в світі, яка заборонила виробництво і продаж одноразового пластикового посуду на своїй території. Згідно з новим законом, заборона повинна набрати чинності з 2020 року. Таким чином, Франція стала лідером в боротьбі із забрудненням навколишнього середовища пластиком.

Понад 100 громадських організацій з усього світу об’єднали свої зусилля в боротьбі з глобальним пластиковим забрудненням навколишнього середовища.
Роздільний збір сміття, сортування, переробка:

Боротьба з пластиком об’єднала світові організації в єдину – Break Free Plastic.

Люди по всьому світу гуртуються, протестуючи проти зростання пластикового сміття, – відходів, які валяються на пляжах, скупчуються на звалищах, засмічують ріки, моря, океани. У липні 2016 року група неурядових організацій і приватних осіб з усього світу зустрілися на Філіппінах, щоб створити всеосяжну стратегію глобального руху, яке покладе край планетарному забрудненню. Результатом їх зустрічі стало створення кампанії під назвою Break Free Plastic.

У списку учасників понад 100 великих екологічних компаній, включаючи Greenpeace, Oceana, Surfrider Foundation, Zero Waste Europe, The 5 Gyres Institute, GAIA.

Бережи себе та нашу планету! Сортуй сміття разом з УМК.

Всі фото взяті з мережі Інтернет, авторські права належать авторам.