Проект “Розподіляй”:питання про ПЕТ пляшки

Переробка ПЕТ пляшок – друга по перспективності та прибутковості вторинна сировина в Україні. Також це майже безвідходна сировина, яка проста у переробці. Саме тому ми підготували другу статтю з циклу статей проекту “Розділяй” з відповідями на часті питання від населення.

На рисунку зображено ПЕТ ляшки і емблема проекту "Розділяй"

Яким чином переробляють ПЕТ пляшки?

ПЕТ пляшки переробляють у пять етапів – сортуваннная пляшок дома, подальше сортування і упаковка у тюки, дроблення, агломерація і грануляція.

Розглянемо етапи процесу утилізації ПЕТ — пляшок:

  1. Збір і сортування пляшок дома.Це той етап що залежить від користувачів, саме тут Ви робите свою роботу в цьому процесі. Пляшки треба певним чином підготувати і про це розповімо Вам далі;
  2. Подальше сортування і упаковка в тюки. Цей етап здійснює Українська Макулатурна Компанія – сортуємо пляшки по кольорам, дочищаємо сміття і упаковуємо в тюки, що відправляємо нашим партнерам для реалізації подальших етапів.
  3. Дроблення пляшок. Для даного етапу використовують дробильну установку. Вона отримує відсортовану сировину і дробить пляшки на шматочки. Розмірцих шматочків зазвичай від 0.8 до 1.2 сантиметра і ця сировина має назву ПЕТ флекс (pet flakes). Далі ці пластівці миють разом з розчином каустичної соди. Потім флекс поміщають у центрифугу, що відділяє залишки етикеток. Флекс ще раз промивають чистою водою, і поміщають в трубчасту сушарку,яка висушує воду на манер фену для волосся;
  4. Перетворенння в агломерат. Щоб перетворити ПЕТ флекс у агломерат необхідно провести такий простий процес – за допомогою високої температури ПЕТ флекс зплавляється у грудочки пластику. Цей процес називається агломерація і він дозволяє змішати кольори барвників флексу.
  5. Грануляція. Це останній етап який перетворює агомерат у гранули однакові за вагою і формою. Це відбувається завдяки впливу на агломерат тиском з нього виходить лишне повітря і зміцнюються міжмолекулярні звязки. Це останній етап обробки ПЕТ пляшок.У результаті отримуємо високоякісний поліетилен, що може використовуватися для багатьох цілей.

Чому УМК не переробляє пляшки самостіно?

Тому що ми прагнемо максимальної екологічності і тому ми обрали заводи по переробці пляшок, які мають сучасне обладнання та досвід обробки вторинної сировини. Наші партнери отримують від нас завжди сировину високої якості і можуть забезпечити найкращу якість власної продукції з нашої сировини.

Як нам підготувати ПЕТ пляшки? 

Найкраще як Ви можете підготувати ПЕТ сировину це зрізати етикетку та кільце кришки, зніміть кришку (криши від пляшок здаються окремо і вартують більше), вичавити з пляшок максинально повітря та відібрати ті пляшки що не підходять по кольору (білі, чорні, яскравих кольорів) окремо. Бажано лишати лише прозорі, блакитні, світло та темно зелені.

Якщо ви не бажаєте або не встигаєте робити правильну підготовку – хоча б вичавте з пляшок лишне повітря, зніміть кришку і видаліть етикетку. Це можна зробити за пять секунд і на ходу, зате це значно покращить якість сировини.

Навіщо нам обробляти ПЕТ пляшки якщо на першому етапі переробці сміття видаляється?

Тому що не усе сміття може відділитися на цьому етапі. Тоді отриманий поліетилен буде неякісний і ресурс його наступної переробки значно зменшується.