Цікавинки про скло

Ця стаття занурить Вас у дивовижний світ скла, що по суті є піском. Читайте про найдавніші зразки скла та його появи. Також перелік досить цікавих фактів. Також особливості утилізації та переробки. Та на останок – неймовірні витвори із людської уяви.

З чого роблять скло

Стандартний склад скла являє собою суміш чистого кварцового піску, вапна і соди. Для зміни властивостей матеріалу можуть використовуватися різні добавки. Але все-таки основним складовим компонентом є саме чистий річковий пісок. Його кількість становить приблизно 75% від усієї суміші. Сода дозволяє знизити температуру плавлення піску майже в 2 рази. Вапно захищає скло від впливу більшості хімічних речовин, а також додає міцності і блиску.

Трохи історії

Найбільш давні зразки скляних виробів виявлені в Єгипті. Мова йде про зелену глазур, вік якої оцінюється приблизно в 12 тис. Років. З неї був виготовлений (приблизно в 7000 р. до н.е.) блакитний амулет – найдавніше зі знайдених дотепер стекол.

В Ашмолеїському музеї в Оксфорді знаходяться чорна скляна бусина й шматочок фаянсу бірюзового кольору часів першої династії єгипетських фараонів, що правила в 4000 р. до н.е. Припускають також, що скло почали виготовляти не єгиптяни, а ассирійці, які експортували свої вироби в Єгипет. Однак знахідки скла в Ассирії, біля Тель Асмера, розташованого західніше Багдаду, відносяться до 2700-2600 рр. до н.е.; отже, вони значно молодші за єгипетські.

Посудини із глини й порцеляни з кольоровою скломозаїкою періоду з 1766 по 1122р. до н.е. виявлені в Китаї. Однак, Китаєм не обмежується розвиток виробництва скла на Далекому Сході – вироби зі скла, вік яких відноситься до 2000 р. до н.е., знайдені в Індії, Кореї і Японії.

Приблизно близько 250 років до н.е. відбулося відкриття першого скляного заводу в Олександрії. А приблизно на межі нової ери була винайдена склодувна трубка. Через деякий час, з готового скла, використовуючи метод видування, навчилися робити довгі скляні циліндри, які “розкривали” і випрямляли, одержуючи плоский аркуш. Цей спосіб використовували аж до 1900-х років для виготовлення художнього скла.

Цікаві факти

1. Коли розбивається скло, тріщина рухається зі швидкістю 4828 км / год.
2. Як довго розкладається скло? Можна сказати дуже довго, а саме 1 мільйон років.
3. Скло це один з небагатьох матеріалів, які можуть бути перероблені на 100% при цьому не втрачаючи якості.
4. Скло є аморфним матеріалом. Це означає, що якщо надзвичайно гаряче скло швидко охолодити, то воно не затвердіє.

5. Енергія від переробки 1 скляної пляшки може живити комп’ютер протягом 30 хвилин.
6. Переплавити бите скло на нові вироби на 40% дешевше, ніж провести нове скло з первинної сировини.
7. З чого роблять скло? Скло складається з кварцового піску приблизно на 70%, а також до складу входить сода і вапно. Вапняні домішки надають склу блиск і стійкість до хімічних впливів.
8. Як скло фарбують в різні кольори? Для того щоб надати склу потрібний колір в нього додають різні оксиди металів, наприклад, окис заліза, додасть склу колір від блакитного до темно-червоного кольору, окис урану — світло-жовтий, нікель забарвить скло у фіолетовий і коричневий кольори.
9. Як роблять броньоване скло? При створенні броньованого або куленепробивного скла беруть кілька шарів кла і накладають їх один на одного пов’язуючи між собою спеціальною полімерною плівкою. Після весь цей скляний бутерброд добре прогрівають в печі і прокочують верстатом під високим тиском.

10. Вітрове скло для автомобілів. Чому вітрове скло не розсипається на шматочки коли його намагаються розбити? Все просто. Як у випадку з броньованим склом, на вітрове накладається спеціальна плівка, яка не дозволяє тріснутому склу розлетітися на шматочки. Цей винахід широко використовується на автомобілях, істотно знижуючи ризик травм від осколків скла при аваріях.
11. Найтовстіше скло в світі використовується в Сіднейському акваріумі. Його товщина 26 сантиметрів, а розміри екрану 7 на 4 метри. Однак для більш великих акваріумів використовується панелі з акрилу. Найбільша акрилова панель, занесена в Книгу Рекордів Гіннеса, встановлена в акваріумі в Дубаї, має розмір 8 на 32 метри, а товщина 75 сантиметрів.

Просто неймовірне поєднання вітражу та сонячних променів.

Утилізація і переробка скла

Перекидання із сміттєвого мішка в бак скляної тари приводить до того, що на звалищі збільшиться кількість відходів, які не розкладаються мільйон років – автоматично «віддаємо» непотребу значну частину землі. Скло піддається переробці, перетворюючись в склобій. Виготовлення нового скла з вторинного зменшує споживання енергії на 40%. З вторинного скла виробляється скляна тара, декоративна плитка та інші вироби. При виробництві 1 тонни скла зі склобою зменшується використання піску на 600 кг, вапняку на 170 кг, кальцинованої соди на 190 кг та польового шпату на 70 кг.

Вся наша планета заповнена виробничими компаніями і заводами, робота яких покликана полегшити життя всього людства. Найчастіше, такі підприємства приносять не тільки користь, за їх роботою тягнеться цілий ланцюжок неприємних наслідків, одним з яких є небезпечні відходи, які потребують утилізацію.

Підприємства, яким необхідна промислова утилізація

Головними постачальниками небезпечних відходів, для компаній з утилізації, є нафтопереробні заводи. Особливу небезпеку представляє не тільки робота заводів, але і їх продукти, які так само потребують утилізації, і відносяться до першого класу небезпеки.

Також окрему нішу серед небезпечних відходів займають скляні майстерні і їх продукти. Здебільшого утилізація автоскла є пріоритетним питанням для екології і заводів з переробки відходів. Тому як кількість автомобілів зростає з кожним днем, настільки ж зростає кількість відходів автомобільної промисловості, в тому числі і скла. Крім цього, для відходів життєдіяльності людини і підприємств повинна проходити утилізація звичайного скла.

Як проходить утилізація та переробка скла

Як говорить еколог, Скло не представляє небезпеки для атмосфери, якщо проводити його утилізацію, так як скло не просто знищується під час утилізації, а переробляється і може бути використано знову.

що б утилізація та переробка скловиробів проходила максимально якісно, ​​його подрібнюють до дрібних шматочків, очищають від інших домішок, сортую, а потім додають до рідкого скла в плавильну піч, де воно перемішується і стає знову скляним виробом.

Для того щоб в процесі утилізації не постраждала екологія, На виході повітря з плавильної печі встановлюють спеціальні фільтри, які затримують небезпечні речовини, головне під час проводити очистку таких фільтрів.

Компанії по утилізації часто отримують замовлення на такий процес, як утилізація кераміки, Яка також не знищується повністю, а подрібнюється, очищається від сторонніх домішок і знову використовується у виробництві керамічних виробів.

Українська Макулатурна Компанія закуповує скло по всій Україні. Детальніше читайте на головній сторінці.

Також ми підготували для Вас підборку витворів мистецтва зі скла. Бажаємо приємного перегляду!

Фрагмент стелі в Музеї скла Такома, штат Вашингтон.

Контекстна установка в аббатстві Браувейлер у Німеччині.

Дух – це все. Матеріал раб духовного (R.Martin du Gard)

 

Дивовижне відтворення світу завдяки склу, Shayna Leib

Всі фото взято з мережі Інтернет. Права належать авторам.