Всесвітній день рециклінгу

15 листопада відзначається Всесвітній день рециклінгу, або Всесвітній день вторинної переробки. Головна мета свята — привернути увагу влади, громадськості та промислових структур до цієї теми. Більше інформації далі.

Вперше цей день відзначали в США 20 років тому – в 1997 році провели America Recycles Day («День, коли Америка переробляє відходи»).

У сучасному світі проблема накопичення відходів стоїть особливо гостро з двох основних причин, наслідки яких можуть бути дуже плачевними для людства.
З одного боку, запаси природних ресурсів, наявних на Землі, не безмежні. Нераціональне їх використання призвело до того, що на сьогодні людство вже витратило приблизно третину цих ресурсів. Саме тому важливо витрачати їх економно, одночасно підшукуючи їм альтернативу і займаючись вторинною переробкою вже використаної сировини.

З іншого боку, однією з причин глобального потепління називають «парниковий ефект», в тому числі через величезні гірпромислового та побутового сміття. Люди викидають тони поліетиленових пакетів, всіляких упаковок, покришок, побутової техніки та інших відходів, розкладання яких триватиме століттями.
«Сміття треба грамотно утилізувати, а ще краще — переробляти, даючи вже використаній сировині друге життя», — вважають екологи. В першу чергу, на їх думку, вихід із критичної ситуації потрібно шукати на рівні держав. Це може бути створення певної стратегії роботи з відходами, переведення виробничих потужностей на маловідходні технології та інші способи, які дозволять більш інтенсивно переробляти відходи або знижувати їх кількість.

Вперше проблемою переробки сміття зайнялися в Англії 200 років тому. В кінці XIX століття там з’явився перший завод по спалюванню сміття. Сьогодні в Європі під утилізацією сміття розуміється його сортування і використання в якості вторсировини.

Найкраще зі своїм сміттям справляється Швеція, переробляючи 52% від загальної кількості відходів. За нею слідує Австрія (49,7 %) і Німеччина (48%).

Вивченням способів утилізації сміття займається наука гарбологія. Гарбологія (від англ. Garbage “сміття”) або сміттєзнавство, або сміттєлогія – окремий напрямок екології, що займається вивченням сміттєвих відходів та методів їх утилізації. Так само гарбологія – вид археології, інакше кажучи “сміттєва археологія”, яка вивчає сміттєві відходи з метою вивчення побутового життя людей.

У всьому світі щорічно понад 100 000 ссавців, птахів і риб гинуть через викинуті поліетиленові пакети. Тварини з’їдають їх або задихаються.

Кожну секунду у світі з’являється 3,8 кг “екологічно нешкідливого сміття”: недоїдки, яєчна шкаралупа, шкірка від картоплі та інше. Він становить 29% від середньостатистичного сміттєвого кошика сучасної людини. Що ж стосується інших складових, то 25 % – це картон і папір, 13% – скло, 11% – пластик, 4% – метал і 18% – інші матеріали.

У Нью-Джерсі (США) відкрито музей сміття. Там зберігаються зразки нестандартного, цікавого і небезпечного сміття.

Величезна проблема – утилізація старих комп’ютерів. У них містяться небезпечні для навколишнього середовища сполуки, тому в Європі для комп’ютерної техніки існують спеціальні, закриті звалища. Вони завжди знаходяться під спостереженням, щоб запобігти крадіжкам цінних, але шкідливих деталей.

Отримання енергії  шляхом спалювання сміття в британському місті Едмонтоні щорічно економить 100 тисяч тонн вугілля.

За один рік переробка вторинних металів у світі дозволяє зберегти ресурси, достатні для того, щоб обігріти та освітити близько 150 млн приватних будинків. Енергії, збереженої при переробці однієї скляної пляшки, досить, щоб лампочка в 100 Ватт горіла протягом 4 годин.

Найбільший сміттєвий полігон у світі розташований в Америці. У місцевості Fresh Kills. Він займає площу в 1200 га, що дорівнює 1700 футбольним полям. Кожен день на нього звозять 13 тис. тонн відходів.

Щорічно у світі на смітник викидається 7 000 000 тонн одягу, з яких тільки 12% переробляється і повторно використовується.

Скидання відходів у море в контейнерах не гарантує, що вода не буде забруднена, так як матеріал контейнерів схильний до корозії. Металеві контейнери руйнуються в морському середовищі за десять років, а бетоновані – протягом тридцяти років.

Найпоширеніше сміття на планеті – сигаретні недопалки. Щороку їх викидається 4 500 000 000 штук.

Не будьте байдужі!

Сортуйте сміття разом з УМК!

Всі фото взято з мережі Інтернет. Права на них належить авторам.